Πριν λίγες μέρες η μικρή μου Ιωάννα έκλεισε τα 4, και φυσικά της ετοίμασα ένα μικρό πάρτι στο σπίτι μας για να το γιορτάσουμε. Πολύ θα ήθελα να έχω αυλή αλλά μένουμε σε πολυκατοικία οπότε τα γενέθλια μας έγιναν στη σαλονοτραπεζαρία και στο μπαλκόνι, όπου και κάθισαν οι μαμάδες.
Όσο αφορά στο πάρτι που διοργανώσαμε στο σπίτι…
Όπως καταλαβαίνεται ακολούθησα τις οδηγίες της πιστά…Καλέσαμε παιδάκια από τον παιδικό σταθμό με μια μικρή εξαίρεση τους νονούς της που έχουν μεγαλύτερα παιδιά και την ανιψιά μας που είναι 2.
Οι προσκλήσεις μας ήταν αυτές:
Τις εκτύπωσα από δωρεάν εκτυπώσιμα που βρήκα στο Internet και συγκεκριμένα στη σελίδα teleioparty.gr όπως και το banner και τα σημαιάκια για τα καλαμάκια. Πριν τις εκτυπώσω έγραψα το κειμενάκι της πρόσκλησης και μετά τις τύλιξα με κόκκινη κορδελίτσα στην οποία πέρασα καρτελάκι με το όνομα του κάθε παιδιού και κόλλησα και ένα κοχυλάκι πάνω.
Πριν το φαγητό είχα πάρει μικρά σοκολατένια γαλατάκια εβόλ τα οποία και μοίρασε ο μπαμπάς μας σε όλα τα παιδάκια με το αντίστοιχο καλαμάκι με το όνομα του για να μην μπερδευτούν ωστόσο μέσα στην αναμπουμπούλα δεν πρόλαβα να τα βγάλω φωτογραφία αλλά τα μικρά ενθουσιάστηκαν.
Ο μπουφές μας ήταν μικρός και είχε και αλμυρές και γλυκές λιχουδιές. Από αλμυρά είχα φτιάξει: τυροπιτακιά, λουκανικοπιτάκια, πίτσα, τοστάκια σε σχήμα ψαράκια, μικρά ντακάκια βαρκούλες, ένα χταπόδι πιπεριά με πόδια από αγγούρι και καρότο, λουκανικάκια χταποδάκια,κεφτεδάκια, σαλάτα με κοχύλια και σαλάτα πράσινη. Τα γλυκά μας ήταν: μπισκοτάκια με την ζαχαρόπαστα και cupcake με το μαργαριτάρι της Άριελ.
Η διασκέδαση των μικρών λιλιπούτειων καλεσμένων περιορίστηκε στη ζωγραφική χρωμοσελίδων με την Αριελ και τον φούσκα και σε πολύ χορό με τραγούδια από τη λιλιπούπολη και του Φοίβου Δεληβοριά, που όπως αποδείχτηκε λατρεύουν τα παιδιά αλλά απολαμβάνουν και οι γονείς. Η μεγαλύτερη επιτυχία ήταν το ελεφαντάκι του Δεληβορια, αν δεν το ξέρετε μην διστάσετε να το ακούσετε.
Η τούρτα μας είχε μεγάλη επιτυχία ήταν από ένα τοπικό συνοικιακό ζαχαροπλαστείο και ήταν με γεύση πάστα φούρνου. Αν αναρωτιέστε για φωτογραφία θα ανεβάσω μόλις μου στείλουμε συμπληρωματικές γιατί από τη δικιά μου φωτογραφική μηχανή τραβούσαμε βίντεο. Αλλά όλοι μείνανε εντυπωσιασμένοι… και φυσικά ήταν με την Αριέλ! Όταν επισκεφτείτε τον Βόλο μην διστάσετε να τη δοκιμάσετε…
Για τέλος, άφησα τα μικρά δωράκια που έδωσε η μικρή στους καλεσμένους της. Μπλοκάκια με ξυλομπογιές από το site δημιουργούμε μαζί, η συσκευασία ήταν δικιά μας με σακουλάκια craft και ένα μπισκοτάκι με ζαχαρόπαστα, αστερίες για τα κοριτσάκια και δελφινάκια για τα αγοράκια.
Πολύτιμός βοηθός μου σε όλα υπηρξε η μεγάλη αδερφή, όμολογω ότι με βοηθησε παρά πολύ!!!
Σε ευχαριστώ Κατερινούλα μου, είσαι πραγματικα η καλύτερη μεγάλη αδερφή…
Σε ευχαριστώ πολύ Γιούλη μου. Και εσείς να τα χαίρεστε τα παιδάκια σας και να έχεις πάντα τόσο όμορφες ιδέες. ..
Μπράβο βρε Μαμά Αννα! Εκανες πολύ καλή δουλειά! Να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Κάλη
Σε ευχαριστώ πολύ. ..