Τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερο τα παιδιά απορροφούνται από τις οθόνες και τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που τους προσφέρονται σε μεγάλη ποικιλια στην αγορά. Όλη αυτή η εξέλιξη όμως έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα την απομάκρυνση των παιδιών από τα βιβλία αλλά και την αποξένωση των παιδιών.
Θεωρώ ότι αυτή ήταν η αφορμή που ο Αντώνης Παπαθεοδούλου εμπνεύστηκε και έγραψε το “Ανέβα Επίπεδο” που εικονογράφησε η Ίρις Σαμαρτζή και κυκλοφόρησε από τις Εκδόσεις Παπαδόπουλος.
Ο μικρός Νίκος ονομασε τον Ιππότη – ήρωα ενός διάσημου ηλεκτρονικού παιχνιδιού Σερ-Νικ-Ανίκητο-Υπερ-Σούπερ-Ιππότη και αυτός κατάφερε να φτάσει στο επίπεδο 99 μετά από πολλές δοκιμασίες εγινε πανίσχυρος!
![Ένα βιβλίο για παιδιά που αγαπάνε τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.](https://workingmama.gr/wp-content/uploads/2019/02/aneva-epipedo2-1024x574.jpg)
Για να περάσει όμως στο επίπεδο 100, θα πρέπει να πολεμήσει με έναν άλλο ιππότη. Οταν φτάνει αυτή η ώρα και αντικρίζει τον Φόβο-και-Τρόμο-Σούπερ-Μαχητή-Τζον που βρίσκεται μόλις στο 1ο επίπεδο απογοητεύεται. Ετσι αποφασίζει να τον βοηθήσει να φτάσει και αυτός στο επίπεδο 99, για να είναι μια δίκαιη και ισότιμη μάχη.
![Ένα βιβλίο για παιδιά που αγαπάνε τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.](https://workingmama.gr/wp-content/uploads/2019/02/aneva-epipedo3.jpg)
Όταν όμως τάνει και ο Ιππότης Τζον στο επίπεδο 99 ο Σερ Νικ δεν θέλει πλέον να πολεμήσει μαζί του, γιατί τον θεωρεί φίλο του! Οπότε οι 2 φίλοι ανεβαίνουν επίπεδο ΜΑΖΙ και φτάνουν στο 100!!! και συνεχίζουν μαζί.
![Ένα βιβλίο για παιδιά που αγαπάνε τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.](https://workingmama.gr/wp-content/uploads/2019/02/aneva-epipedo4.jpg)
Την εποχή λοιπόν που όλα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι γεμάτα μάχες- πολέμους και σκοτωμούς ερχεται το Ανέβα Επίπεδο να υπενθυμίσει ότι η μεγαλύτερη αξία είναι αυτή της Φιλίας και μόνο μέσα από αυτή μπορούμε να βγούμε νικητές. Για άλλη μια φορά ο Αντώνης Παπαθεοδούλου γράφει ένα ιδιαίτερο βιβλίο που θα βοηθήσει τα παιδιά να απεγκλωβιστούν από μια πολύ άσχημη εμμονή που τα απομακρύνει από την παιδική ηλικία και τη δημιουργία φιλικών σχέσεων. Η εικονογράφηση για άλλη μια φορά είναι εκπληκτική… και σίγουρα θυμίζει ηλεκτρονικό παιχνίδι!!!
Μπορείτε να βρείτε και άλλες βιβλιοπροτάσεις για παιδιά εδώ.
Μην ξεχάσετε:
να κάνετε like στη σελίδα του blog στο facebook
να με ακολουθήσετε και στο Instagram
για να μαθαίνετε όλα τα νέα μου!!
Μέχρι την επόμενη φορά…
Σας φιλώ
Άννα